Lniana Dolina

Len Konopie Oferta SKLEP Koszule lniane Lniane worki na chleb Kontakt
Lniana Dolina
 
LEN i KONOPIE
lniana dolina
 

Len

 
Len to tkanina wytwarzana z czystej przędzy lnianej, którego historia sięga 7500r. p. n. e. Przez wieki lniane tkaniny były używane w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie, a jej unikalne właściwości sprawiły, że do dziś na całym świecie to wysoko ceniona tkanina.

Co takiego sprawia, że len ma takie szerokie zastosowanie?
Do właściwości lnu zalicza się:
Dużą odporność na tarcie i rozciąganie.
Wytrzymałość.
Działanie antybakteryjne i antyalergiczne (tkanina doskonała dla alergików).
Len jest przewiewny i nie elektryzuje się. Ma właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu).
Wchłania wilgoć (wysoka higroskopijność) - może wchłonąć wodę do 20% objętości swojej masy i nadal pozostaje suchy w dotyku.
Biodegradowalność. Włókna lnu nie zawierają szkodliwych dla człowieka domieszek, są przyjazne dla środowiska i jest biodegradowalne.
Prawidłowo noszona tkanina zapewnia uczucie chłodu w czasie upałów.
Len świetnie znosi wysokie temperatury, wodę i słońce. Jest łatwy w pielęgnacji.
Z biegiem czasu, ilości prania i prasowania, lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Jako że len jest mało sprężysty - nie powraca do swojego poprzedniego kształtu - jest podatny na gniecenie. Rozwiązaniem problemu jest prasowanie tkaniny w wysokiej temperaturze z parą, a nawet wtedy, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna.

Jak prasować len?

 
Len proponujemy prasować żelazkiem z parą o mocy przynajmniej 2000 W. Najłatwiej jest prasować, gdy tkanina jest jeszcze lekko wilgotna. Prasując w ten sposób ubrania z lnu zwróć uwagę na piękny zapach - zwłaszcza przy ubraniach z grubego płótna oraz żakardu :)

Jak prać len?

 
Len pierzemy ręcznie w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Do prania lnu polecamy delikatne środki piorące, najlepiej szare mydło. Delikatny sposób prania sprawi, że len na dłużej zachowa swoje unikalne właściwości, zaś olej, który przenika i chroni włókna nie zostanie tak łatwo wypłukany. Tkaninę namoczyć, namydlić, pozostawić na 2-4 godziny, po czym wygnieść, wypłukać, starannie rozwiesić - na wieszaku lub na płasko i wygładzić rękami. Staranne rozlożenie tkaniny jak i prasowanie, gdy tkanina jest jeszcze odrobinę wilgotna, ogranicza czas prasowania lub - przy niektórych materiałach - sprawia, że prasowanie staje się całkowicie zbędne. Życzymy miłego użytkowania :)

Bajki o lnie

Hans Christian Andersen
"Len"


"Len zakwitł.
Miał śliczne, niebieskie kwiatki,
miękkie jak skrzydła motyla,
ale jeszcze o wiele od nich delikatniejsze.
Słońce świeciło na len,
zraszały go deszczowe chmury,
a sprawiało mu to taką samą przyjemność
jak dzieciom,
kiedy po umyciu całuje je matka;
stają się wtedy o wiele ładniejsze.
Tak też było i z lnem. (...)"
Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.